LYKKE – zespół zabudowy mieszkaniowej

Zespół zabudowy mieszkaniowej LYKKE przy ul. L. Berensona w Warszawie

Inwestor: UNIDEVELOPMNET Sp. z o.o.
Lokalizacja: L. Berensona, Warszawa – Białołęka
Projekt: 2010-2012
Realizacja: 2012-2014
Zespół Projektowy: Piotr Bujak, Rafał Bujnowski, Grzegorz Gawrysiak, Anna Szykiedans, Paweł Wielgo

Jest to obecnie jedyne osiedle w Warszawie i w Polsce, zbudowane wg nowego podejścia uznającego rekreację za nadrzędną funkcję (poza funkcją mieszkalną) w zagospodarowaniu przestrzennym osiedla”

Dr Małgorzata Furman

„Koncepcja osiedla rekreacyjnego, przykład osiedla LYKKE w Warszawie”

„w ankiecie jako główny powód wyboru mieszkania w tym osiedlu, mieszkańcy wskazali „architekturę obiektów”

www.lykke.pl

Zespół zabudowy mieszkaniowej podzielony na 2 kwartały składający się z 9 budynków.

Zabudowę kształtowano na zasadzie kontrastu do istniejącej zabudowy, z nadzieją, że stanie się ona wartościowym kontekstem dla obiektów powstających w przyszłości. Postawiono na prostotę rozwiązań bryłowych i kolorystycznych. W projekcie dominują linie proste w układzie horyzontalnym, dzięki czemu uzyskano optyczne obniżenia brył skalę bardziej dopasowaną do podmiejskiego charakteru zabudowy. W sposób szczególny potraktowano tereny rekreacyjne na terenie osiedla.

Zadbano o strefy rekreacji dla każdej grupy wiekowej mieszkańców: od placów zabaw dla dzieci przez boiska sportowe po niewielkie dziedzińce i placyki służące spokojnemu wypoczynkowi i kontemplacji.

Zadbano o elementy cenione przy wyborze mieszkań – takie jak okna z okleiną imitującą drewno oraz duże, ponadnormatywne przeszklenia. Budynki mają się wyróżniać swoją prostą nowoczesna bryłą i zastosowanymi rozwiązaniami materiałowymi. Trzon budynków stanowią trzykondygnacyjne części zamknięte w prostopadłościennej bryle wykończonej białym tynkiem cienkowarstwowym, oraz w wybranych miejscach ciemnoszarą blachą falistą o niewielkiej amplitudzie.  Dach licowany jest ciemnoszarą blachą powlekaną łączoną na rąbek stojący. W grupie materiałów ślusarskich zastosowano aluminiowe przeszklenia klatek schodowych. W sposób oszczędny traktowano detal architektoniczny – to głównie balustrady ze szkła hartowanego, przesłony z płyt włókno-cementowych, zintegrowane z nimi szklane przesłony akcentujące szczyty budynków oraz szklane daszki nad wejściem do klatki.

Kolorystka jest stonowana. Dominująca biel elewacji kontrastuje z ciemnoszarą, rzeźbiarską powierzchnią licowaną blachą oraz zacienionymi wnękami loggii. Te elementy dopełniane są przez drewno stolarki okiennej oraz duże przeszklenia. Całość ma tworzyć urok dyskretnej elegancji i atmosferę ciepła domowego.

Powierzchnia terenu opracowania                  14025 m2
Całkowita powierzchnia użytkowa                  17669 m2
liczba mieszkań                                                     131

Referencje Inwestora z dnia 8 stycznia 2013 r.