PLANETA LEM

Centrum Literatury i Języka Polskiego - PLANETA LEM

Inwestor: Krakowskie Biuro Festiwalowe
Lokalizacja: Kraków, ul. Na Zjeździe 8
Projekt konkursowy: 2019 – kwalifikacja do II etapu konkursu (5 zespołów)
Architekci: Rafi Segal A+U , FIRMA PROJEKTOWA AKCENT sp. z o. o. przy udziale Benjamina Albrechta
Zespół projektowy: Rafał Bujnowski, Piotr Bujak, Anna Tofiluk, Łukasz Barej, Rafi Segal, Benjamin Albrecht, Monica Hutton, (renderingi: Jan Casimir),  Hubert Szczęsny, Paweł Wielgo

PLANETA LEM JEST OGRODEM

“Ach! Gmach! Racją Gmachu – Antygmach, Antygmachu – Gmach! Ach!” – Stanisław Lem

Zainspirowane twórczością polskiego autora science fiction Stanisława Lema, Centrum Literatury i Języka Polskiego (Planet LEM) w Krakowie stara się zaangażować wiedzę zawartą w książkach i opowiadaniach w erze cyfrowo-technologicznej. Nasza propozycja dla Centrum przewiduje ogród na dziedzińcu, który organizuje wokół siebie istniejący magazyn soli i nowy budynek, połączone pod jednym wspólnym dachem.

Projekt wpisuje się w narracyjne elementy otaczającego kontekstu miejskiego. Dach nawiązuje do profili i dużych rozpiętości konstrukcji poprzemysłowych znajdujących się na wschód, w tym historycznej Fabryki Schindlera. Zwrócony w stronę Wisły, nowy budynek jest skierowany w stronę promenady i oferuje publiczny taras z widokiem na Wawel i Stare Miasto. Podstawowym pieszym połączeniem z otoczeniem miejskim jest nowy plac przed magazynem soli, celebrujący odnowioną historyczną fasadę i dodający wartości społecznej poprzez zapraszanie gości i mieszkańców dzielnicy Podgórze.

Podczas gdy zewnętrzna część budynku jest pojedynczą, ukośną formą rozciągającą się od istniejącego dachu magazynu, wnętrze składa się z kilku niezależnych przestrzeni, ułożonych i zorganizowanych wokół wspólnego ogrodu w obrębie nowo powstałej dużej kubatury. Program budynku: biblioteki, przestrzenie wystawiennicze i audytorium łączą się z ogrodem pod różnymi kątami i na różnych wysokościach. Wejście i lobby na poziomie parteru łączy się z biblioteką, przestrzenią multimedialną, księgarnią i kawiarnią. Na drugim poziomie znajduje się główna wystawa poświęcona Stanisławowi Lemowi, zorganizowana wokół okrągłej pętli wystawowej, która łączy nowe, dobudowane przestrzenie z istniejącym magazynem. Na trzecim poziomie znajduje się ogólnodostępny taras oraz audytorium na 400 miejsc, zaprojektowane z podziałem na dwie sale z niezależnym foyer i systemami cyrkulacji.

W wielu pozaziemskich opisach Lema, takich jak Ocean w Solaris, spotykamy się z wyjątkowym krajobrazem. Ogród jest więc proponowany jako mikrokosmos i krajobraz do odkrywania elementów znajomych i obcych. Jest to miejsce, które zawiera w sobie to, co rzeczywiste i symboliczne, stworzone przez człowieka i naturalne, rzeźbiarskie i dzikie. Ogród i przestrzenie wewnętrzne, które się z nim łączą, oferują ucieczkę od ruchliwej infrastruktury otaczającej budynek i stanowią miejsce spotkań z ludźmi lub miejsce spacerów i kontemplacji.