RIVA ZEGRZE

Budynek apartamentowy z funkcją turystyczną, garażem, usługami i basenem przy ul. Rybaki w Zegrzu

Inwestor: OPEN ONE Sp. z o. o. Sp. K.
Lokalizacja: Zegrze Południowe, gm. Nieporęt, ul. Rybaki 11
Projekt: 2013-2021
Realizacja: rozpoczęcie 2021
Zespół Projektowy: Piotr Bujak, Rafał Bujnowski, Łukasz Barej, Hubert Szczęsny, Paweł Wielgo

Powierzchnia terenu opracowania                  7312 m2
Powierzchnia użytkowa                                      6265 m2

Budynek zlokalizowany jest na eksponowanej działce leżącej przy zaporze bocznej Jeziora Zegrzyńskiego.

Na wąskiej posesji między ulicą Rybaki i zaporą boczną starano się stworzyć zabudowę w jak największym stopniu wkomponowaną w otwarte przestrzenie wzdłuż brzegów Zalewu, kreując najlepsze z możliwych środowisko sprzyjające jednocześnie rekreacji i zamieszkiwaniu. Podjęto próbę stworzenia warunków prawidłowej koegzystencji terenu otwartego – działki, zabudowanej budynkiem o sporych rozmiarach i rozdrobnionej zabudowy jednorodzinnej w zieleni, ruchu kołowego i pieszego.

Bryłę ukształtowano z 4 punktowców o zróżnicowanym obrysie zlokalizowanych na wspólnym parterze kryjącym się za nasypem zapry bocznej. Punktowy charakter zabudowy zapewnia przenikanie się przestrzeni, jej optyczną ciągłość oraz ruch mas powietrza między strefą rekreacyjną i miejską.

Bryły budynków rozrzeźbiono dużymi tarasami nadającymi im lekkości. Wrażenie to mają potęgować białe „żagle” dachów zawieszone na przeszkleniach ostatnich kondygnacji nad korpusami punktowców.

Specjalną troską otoczono istniejącą zieleń – przewidziano pozostawienie części po stronie odwodnej zapory jako otwartych terenów rekreacyjnych. Bujnie i dziko rosnące trzciny wzdłuż brzegu jeziora mają kontrastować z wyregulowanymi „wyspami” nowych nasadzeń.

Do ogrzewania budynku, przygotowania ciepłej wody i podgrzewania basenu zastosowano głębinowe pompy ciepła.